LEGO – najbardziej kultowe klocki na świecie
Dzieci od zawsze uwielbiały budować własne konstrukcje. Taka zabawa nie tylko pozwala im dać upust nieograniczonej wyobraźni, ale też ćwiczy ich zdolności manualne i logiczne myślenie. Jeśli mowa o klockach, większość z nas ma tylko jedne skojarzenie – LEGO. Co sprawia, że duńska marka jest tak wyjątkowa. Jaką ma historię?
LEGO – innowator w świecie zabawek
Klocki LEGO (np. w tantis) dla wielu z nas są symbolem beztroskiego dzieciństwa, a ich różnorodność i dostępność bardziej złożonych zestawów sprawia, że wśród ich użytkowników jest wiele osób dorosłych. Nie każdy jednak wie, że istnienie tej kultowej marki zawdzięczamy tragicznym wydarzeniom, które spotkały jej założyciela – Ole Kirk Christiansena. W latach 30. XX wieku prowadził on zakład stolarski produkujący składane drabiny. Niestety uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru, co dodatkowo zbiegło się w czasie ze śmiercią jego żony.
Te tragedie okazały się dużym ciosem dla dzieci Christiansena. Chcąc je rozweselić, Duńczyk wpadł na pomysł wystrugania drewnianej kaczki. Zabawka bardzo przypadła do gustu najmłodszym, co skłoniło ojca do wykonania kilku podobnych kaczek i ich sprzedaży w okolicy. Pomysł okazał się trafiony, a Christiansen rozpoczął produkcję zabawek na większą skalę. Po wspomnianej kaczce, w jego ofercie pojawiły się właśnie klocki.
Z początku nic nie zapowiadało tego, że jego produkty zdobędą światową popularność. Zapewne nie stałoby się tak, gdyby po II wojnie światowej nie stworzył on pierwszych zestawów wykonanych z tworzyw sztucznych. Już po śmierci Christiansena jego syn wprowadził do sprzedaży klocki z systemem łączenia na wypustki i gniazda, robiąc furorę w całej branży zabawkarskiej.
Klocki LEGO – zamki, miasta, piraci i roboty
Innowacyjny koncept łączenia klocków przyniósł duńskiej marce ogromne zyski. Potomkowie Christiansena nie osiedli jednak na laurach, stale dopracowując swoją ofertę i wprowadzając na rynek nowe serie. Jedną z nich jest stworzona z myślą o najmłodszych Duplo, której charakterystyczną cechą są duże rozmiary oraz łatwość rozłączania. Do nieco starszych dzieci adresowane są zaś takie serie jak City, Castle, Pirates i wiele innych.
Nastolatkowie dorośli największym zainteresowaniem darzą zaś serię Technic. Zestawy wchodzące w jej skład są nie tylko najbardziej zaawansowane pod względem konstrukcyjnym, ale też kompatybilne z silniczkami elektrycznymi i sterownikami. To zaś daje możliwość wykonania własnych robotów lub pojazdów oraz napisania programu odpowiedzialnego za ich poruszanie. Nie powinno więc dziwić, że często są one wykorzystywane na zajęciach robotyki.
Cały świat kocha LEGO – nie tylko dzieci
Popularność klocków LEGO wykracza daleko poza branżę zabawkarską. Najdobitniej świadczy o tym ogromne i różnorodne uniwersum stworzone wokół tej marki. W jego skład wchodzi wiele gier komputerowych i planszowych, gadżety, ubrania, filmy animowane i komiksy. Setki tysięcy turystów z całego świata każdego roku odwiedzają też Legoland w Billund – mieście, w którym zaczęła się historia tej wyjątkowej marki.