Rozwijanie muzycznej wrażliwości u dziecka
Zabawy muzyczne dla dzieci stanowią świetną metodę na rozwój i wzbogacenie edukacji swojej pociechy. Bawić się w taki sposób ze swoimi dziećmi można na na prawdę wiele różnych sposobów. Wszystko zależy jedynie od kreatywności rodzica. Nawet brak prawdziwych instrumentów muzycznych nie jest tu problemem. Prowizoryczne instrumenty można bowiem wykonać z przedmiotów dostępnych w każdym domu.
W jaki sposób eksperymentować muzyką wraz z dziećmi?
Maluchy uwielbiają eksperymenty i nie jest to żadna tajemnica. Nie powinien więc dziwić fakt, że najprawdopodobniej bardzo entuzjastycznie podejdą do skonstruowania własnych, bardzo prostych instrumentów muzycznych. Nie potrzeba tu wielkich umiejętności, czy wyszukanych materiałów. Ciekawe i nowe dla dziecka brzmienie może wydawać nawet przykładowo zwykła, papierowa, obustronnie otwarta rura/tuba. Dudniący dźwięk i efekt wywołany pogłosem będzie dla dziecka nowym doświadczeniem. W podobny, łatwy sposób można skonstruować na przykład marakasy, czy cymbałki. Równie dobrym pomysłem może być pokazanie dziecku, jak gra się na wypełnionych wodą kieliszkach.
Zalety zabaw muzycznych dla dzieci
Opisane konstruowanie instrumentów i późniejsza gra na nich ma wiele zalet. Po pierwsze, rozwijana jest wówczas kreatywność pociechy. Rozwijane jest również poczucie rytmu i swoista wrażliwość na nowe doznania słuchowe. Dziecko uczy się podczas takich zabaw muzycznych (https://www.eduksiegarnia.pl/zabawy-muzyczne-rytmika) eksperymentowania (co jest ogółem ważne w życiu), jak również wyrabia sobie rozróżnienie między określeniami na głośność i tempo, takimi jak „cicho”, „głośno”, „szybko”, „wolno” itd. Robi to na drodze własnych doświadczeń, przez co uczy się tego bardzo szybko.